Connect with us

magazin

GASTRO PONUDA ADVENTA U ZADRU (2. DIO) / Ima svega: Black angus kobasice i ćevapi, divljač, slatki cronut, originalni coctaili, panettone koji se pije…

Objavljeno

-

U nekoliko nastavaka predstavljamo najbolje iz ponude svake od ovogodišnjih kućica na zadarskom Adventu.

U ovom drugom dijelu idemo redom po kućicama zalogaj po zalogaj, gutljaj po gutljaj…

Didova kućica
Ova je kućica treća u zajedničkom timu u kojem su još Lavova kućica i Kod Rođe, tako da je i ponuda gotovo istovjetna: domaće svinjsko-juneće blago dimljene, ali i konfekcijske kobasice, plate pršuta i sira, fritule, kuhano vino i kuhani gin glavni su im aduti. I, naravno, široki osmijesi kuharice i konobarice.

Christmas Colonna
Jedan od najboljih zadarskih coctail majstora mlađe generacije, Moreno Samobilić, sa svojom je partnericom Dijanom Kreber iz njihovog obližnjeg coctail bara Colonna na Advent donio selekciju hladnih i toplih mješavina.  Feliz Navidad dobio je naziv po slavnoj božićnoj pjesmi i samo je jedan od njihovih tekućih bisera idealnih za hladne adventske večeri. U njemu su tequila, agava, liker od naranče, kompot od jabuke i čokolada. I vrlo je vruć. Ponudu hrane Diana i Moreno sveli su na svega nekoliko jela, od kojih izdvajamo tri burgera: El Classico s pljeskavicom u sjajnom Kroštulinom brioche pecivu (i svi ostali burgeri su s pecivom ove izvrsne pekare), Schwartz &  Negro u crnom pecivu i Alternativno, veganski burger kojeg bi poželjeli i ortodoksni mesojedi. Sjajna Slavonka – dimljena kobasica od mesa crne slavonske svinje zasluženo je prenesena iz lanjske adventske ponude ove kućice.

Boogie X Picnic
Maestro zadarskog fast fooda Vedran Božićev već se proslavio sa svojim food truckom i kućicama na zagrebačkim i zadarskim adventskim sajmovima, a u ovoj se kućici se udružio zagrebačkim Boogie Labom, svježom i vrhunskom ugostiteljskom pričom. Već i je ranija poveznica bila Kroštula artisan pekara čija su peciva, naravno, drugi najvažniji dio svih zalogaja u ponudi ove kućice. Prvi najvažniji dio je mesni sadržaj. Božićev je ovaj put umnožio ponudu na način da svatko može izabrati svoje jelo birajući između ćevapa od odležane black agnus junetine, black agnus kobasice ili domaće kobasice Biloglav, paš i hrenovke, te ih po volji kombinirati s četiri vrste originalna priloga: azijskim, s tartufima, fažolom ili sirnim od padana. Ukupno 16 kombinacija! Kulinarske kreativnosti ne nedostaje ni u slatkim jelima i coctailima: Cronut je sjajna kremasta fuzija između američke krafne i francuskog kroasana s  kremom od pistaccia i čokolade ili nutelle s prahom brusnice, a kuhani panettone je topli coctail s votkom, kamilicom i komadićem tog Kroštulinog kolača. Đumbirka i nekoliko drugih toplih coctaila se može naručiti ako vam se baš ne jede i pije istovremeno…

Tradicija u čašici
Šime Katuša, poduzetnik koji sa suprugom vodi i ozbiljni OPG, na ovoj je kućici ponudio dio svojih domaćih proizvoda i kuharsko poznavanje  hrvatske tradicionalne kuhinje. Tako u velikom kazanu kuha svoje vlastito vino i nudi blago dimljene kobasice koje je sam proizveo po vlastitom tajnom receptu. Šime nekoliko puta tjedno obogaćuje ponudu kuhanim jelima, pa nas je iznenadio s izvrsnim gulašem od divljači, srnetine i veprovine, s njokima naravno. To jelo, inače, izmjenjuje s fažolom te svojom kobasicom i suhim mesom. Da bi i ljubitelji nešto brže hrane došli na svoje, gostima Tradicije nudi grillani odležani ramstek u sendviču. Ovu kućicu je lako prepoznati po visećim ukrasima – panceti, slanini i domaćim kobasicama.

Lička kuća
Očekivano, Lička kuća nudi ličke specijalitete počevši od pravog ličkog krumpira, od koje radi svašta, pa čak i peče police s pancetom. Simpatični glavni kuhar i konobar Danijel u kotliću kuha čak pet vrsta kobasica, a domaća lička kobasica se nalazi i u kombinaciji s kiselim kupusom i kuhanim buncekom. Dobro je da se netko sjetio kuhati suho svinjsko meso, pravu zimsku delikatesu, kao i klasičnu sarmu koju Danijel servira s buncekom na daščici. Drvo je podloga i Ličke daščice s narezanom suhom kobasicom. Osim sarme Danijel će ponekad skuhati divljač te ponuditi i Lički pladanj s kiselim kupusom, buncekom i domaćom kobasicom. Ponuda pića bi bila uobičajeno adventska da nije prave dobre ličke šljivovice koja se može degustirati jedino na ovoj kućici.

Mediteranneo
Iskusni zadarski chef i predavač u Hotelijersko-turističkoj i ugostiteljskoj školi, Robert Pinto, u svoju je adventsku je kućicu prenio dio kuharske filozofije Trattorie Mediteranneo, koju godinama uspješno vodi. Dnevno mijenja dva kuhana jela poput janjetine s bižima i bobom, obrazina s njokima, srnetine.., a petkom je obavezan bakalar kao fritura od sitne ribe i kozica. Odlični maneštrun od sipe i čičvarde dočekao nas je jedne srijede, a trebalo je još probati, recimo, slavonsku blagu domaću kobasicu ili baranjsku ljutu, koje su, naravno, stalno u ponudi. Pinto kuha vino po vlastitom receptu. Teskerin pinot obogaćen je s karameliziranim šećerom i chefovom kombinacijom začina, a Mediteranneo nudi i vlastito bijelo vino cijeđeno od maraštine iz vinograda Tomislava Glavića u Nadinu. Treba li veća preporuka?!

Mediterraneo_1600_1067

Image 40 of 44

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

magazin

PROVIDUROVA/KNEŽEVA: Donosimo današnji raspored događanja na 18. Festivalu tolerancije…

Objavljeno

-

By

Na novoj lokaciji, u srcu Zadra, 18. izdanje Festivala tolerancije ovog tjedna nastavlja kroz premijere filmova, otvorene razgovore, druženje i učenje pozvati publiku na prihvaćanje različitosti i miran suživot.

Danas na programu 18. Festivala tolerancije pogledajte:

𝐏𝐨𝐥𝐢𝐯𝐚𝐥𝐞𝐧𝐭𝐧𝐚 𝐝𝐯𝐨𝐫𝐚𝐧𝐚 𝐏𝐫𝐨𝐯𝐢𝐝𝐮𝐫𝐨𝐯𝐞 𝐩𝐚𝐥𝐚č𝐞

18:30 𝐒𝐞𝐬𝐭𝐫𝐢𝐧𝐬𝐭𝐯𝐨 (film za djecu i mlade, 101 min)

20:00 𝐓𝐨𝐥𝐞𝐫𝐚𝐧𝐜𝐢𝐣𝐚 𝐢 𝐦𝐢𝐫, 𝐭𝐨 𝐣𝐞 𝐦𝐨𝐣 đ𝐢𝐫! – moderirana rasprava (𝐓𝐨𝐥𝐞𝐫𝐚𝐧𝐜𝐞 𝐭𝐚𝐥𝐤)

21:00 𝐂𝐫𝐯𝐞𝐧, 𝐛𝐢𝐣𝐞𝐥𝐢, 𝐩𝐥𝐚𝐯𝐢 (kratki, 23 min)

21:24 Š𝐞ć𝐞𝐫𝐧𝐚 𝐭𝐫𝐬𝐤𝐚 (dokumentarni, 107 min)

𝐊𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐧𝐚 𝐝𝐯𝐨𝐫𝐚𝐧𝐚 𝐊𝐧𝐞ž𝐞𝐯𝐞 𝐩𝐚𝐥𝐚č𝐞

18:00 Ž𝐚𝐫𝐤𝐨, 𝐫𝐚𝐳𝐦𝐚𝐳𝐢𝐭 ć𝐞š 𝐝𝐢𝐭𝐞 (kratki,14 min)

18:15 𝐌𝐨𝐣𝐚 𝐧𝐚𝐣𝐝𝐫𝐚ž𝐚 𝐭𝐨𝐫𝐭𝐚 (igrani, 96 min)

20:00 Ž𝐢𝐯𝐨𝐭𝐢𝐧𝐣𝐬𝐤𝐨 𝐤𝐫𝐚𝐥𝐣𝐞𝐯𝐬𝐭𝐯𝐨 (igrani, 128 min)

𝐌𝐮𝐥𝐭𝐢𝐦𝐞𝐝𝐢𝐣𝐬𝐤𝐚 𝐝𝐯𝐨𝐫𝐚𝐧𝐚 𝐊𝐧𝐞ž𝐞𝐯𝐞 𝐩𝐚𝐥𝐚č𝐞

17:00 Predstavljanje festivala – 𝐒𝐀𝐋𝐀𝐀𝐌 𝐟𝐢𝐥𝐦 𝐟𝐞𝐬𝐭𝐢𝐯𝐚𝐥 𝐊𝐨𝐩𝐞𝐧𝐡𝐚𝐠𝐞𝐧

Projekcija filma – 𝐎𝐭𝐨𝐤 𝐧𝐚𝐝𝐞 (dokumentarni, 58 min)

 
Nastavi čitati

magazin

Što se smije nositi preko granice, a što ne? Pogledajte popis

Objavljeno

-

By

Prije gotovo svakih blagdana i/ili praznika kada ljudi putuju u inozemstvo postavlja se pitanje što se legalno smije, a što ne smije nositi preko granice, koliko kutija cigareta smije biti u autu, hoće li vam „zalijepiti“ kaznu ako u prtljažniku nađu dva koluta sira i „tablu“ špeka, je li dopušteno prenositi jednaku količinu piva i vina, što je sa žestokim alkoholnim pićima…

Ima tu nekih nelogičnosti, iz nekih zemalja možete unijeti neograničene količine ribe, iz drugih niti gram mesa, sa slatkišima nećete imati problema nigdje, ali s hranom za bebe hoćete. Upravo zbog svih tih pravila kojih je toliko da ih katkada nije lako zapamtiti ni samim carinicima donosimo popis svih stvari koje smijete, odnosno ne smijete unositi u Hrvatsku.

Prvo treba napomenuti kako se ova lista odnosi na uvoz robe iz zemalja koje se nalaze izvan EU, s izuzetkom Švicarske, Islanda, Norveške, San Marina, Andore i Lihtenštajna. Dakle, za ova posljednje države vrijede ista pravila kao da prevozite robu unutar EU te tu nema nikakvih ograničenja. Još neka posebna pravila vrijede za Farske otoke i Grenland, ali da dodatno ne kompliciramo ionako dugu listu te dvije države ćemo ovdje izostaviti. Ukratko, ako uvozite robu iz trećih zemalja (npr. BiH, Srbija, Crna Gora, Albanija itd.) limit za uvoz robe ne smije po osobi premašivati 430 eura u pomorskom i zračnom prometu te 300 eura u svim ostalim vrstama prijevoza, odnosno 150 eura za putnike mlađe od 15 godina neovisno kojim prijevoznim sredstvom putuju, piše Večernji list.

Putnici u zračnom prometu u Hrvatsku mogu unijeti nešto više duhanskih prerađevina od onih koji putuju drugim oblicima prometa. Oni u zračnom prijevozu mogu unijeti 200 cigara, 100 cigarillosa, 50 cigara i 250 grama duhana za pušenje. Osobe koje putuju cestovnim ili željezničkim prijevozom mogu unijeti 40 cigareta, 20 cigarillosa, 10 cigara i 50 grama duhana za pušenje. Svi putnici mogu unijeti jednaku količinu od 50 grama grijanog duhanskog proizvoda, 10 mililitara e-tekućine te 50 grama tzv. novih duhanskih proizvoda iz članka 94. stavka 2. Zakona o trošarinama.

Alkoholna pića

Kad su u pitanju alkoholna pića, jednaka pravila vrijede i za putovanja cestovnim, zračnim i pomorskim prijevozom – svima je dopušteno unijeti 16 litara piva, 4 litre vina te 2 litre alkoholnih pića koja imaju manje od 22% alkohola, odnosno jednu litru jačih alkoholnih pića.

Ako želite plaćati trošarine moguće je, uz uvjet da ste stariji od 17 godina, unijeti 800 cigareta, 400 cigarillosa, 200 cigara, kilogram duhana, 10 litara žestice, 90 litara vina, 110 litara piva te 100 mililitara e-tekućine, a sve preko toga nećete moći unijeti čak ni uz plaćanje.

Meso, riba, sir, mlijeko, jaja…

Carinski službenici obavljaju službene kontrole proizvoda životinjskog podrijetla koji čine dio osobne prtljage putnika, tako da uopće nije dopušteno unijeti meso i mlijeko te proizvoda od mesa i mlijeka. Dopušteno je po osobi unijeti 20 kilograma svježe, sušene, kuhane, osoljene ili dimljene ribe, kozica, rakova i dagnji. Kada su u pitanju drugi proizvodi životinjskog podrijetla, poput meda, jaja, proizvoda od jaja, mesa puževa ili žabljih krakova, tu je dopušteno unijeti do 2 kg po osobi. Svježeg voća i povrća, osim krumpira, smijete unijeti do 5 kilograma.

Ostali proizvodi

Putnici iz trećih zemalja mogu u Hrvatsku unijeti do 2 kilograma mlijeka u prahu za dojenčad, hrane za dojenčad i posebne hrana koja se koristi zbog medicinskih razloga te za unos hrane za kućne ljubimce koja se koristi zbog zdravstvenih razloga uz uvjete da ne zahtijeva držanje u hladnjaku prije otvaranja.

Bez ograničenja ili u količini za osobnu upotrebu, svi putnici u Hrvatsku mogu unijeti kruha, kolača, keksa, vafla i oblatni, dvopeka, tostiranog kruha i sličnih prepečenih proizvoda s manje od 20 % prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja koji su trajni na sobnoj temperaturi. Bez ograničenja se mogu unijeti i brojni drugi proizvodi poput čokolada i slastica (uključujući slatkiše) s manje od 50 posto prerađenih mliječnih proizvoda i proizvoda od jaja, dodataka hrani pakiranih za krajnjeg potrošača koji sadržavaju manje količine (ukupno manje od 20 %) prerađenih proizvoda životinjskog podrijetla, masline punjene ribom, tjestenina i rezanci, koncentrati juhe i poboljšivači okusa.

Kad je u pitanju gorivo, u kanisterima smijete prevesti do 10 litara identičnog goriva onom koji se nalazi u vašem vozilu, dakle nema prijevoza dizela ako vozite benzinca.

Unos lijekova

Unošenje gotovih lijekova za osobne potrebe putnika moguće je u količinama potrebnim najviše za liječenje do mjesec dana (uz uvjet da su odobreni od nadležnih tijela zemlje proizvođača) i to uz posjedovanje odgovarajuće medicinske dokumentacije (prijepisa povijesti bolesti, potvrde liječnika). Unošenje lijekova koji sadrže drogu, također za osobne potrebe putnika, moguće je u količini potrebnoj za liječenje do najviše 5 dana, i to također uz posjedovanje medicinske dokumentacije, iz koje proizlazi neophodnost uzimanja odnosnoga lijeka.

Ako se ipak odlučite kockati, znajte da vas mogu opaliti po džepu s kaznom koja može iznositi i do 13.300 eura. Konkretno, kada se određuje visina kazne bitno je što i koliko toga ste pokušali prošvercati. Za prekršaj neprijavljivanja robe ili neprijavljivanja sve robe ili nepodnošenja robe ili nepodnošenja sve robe, iz čl. 64. st. 1. točka 11. Zakona o provedbi carinskog zakonodavstva EU propisana je novčana kazna za fizičku osobu od 265 do 6.600 eura.

Za unošenje ili pokušaj unošenja robe u carinsko područje Unije na skriven način ili iznošenje ili pokušaj iznošenja robe iz carinskog područja Unije na skriven način te za nepodnošenje carinske deklaracije za robu ili dio robe, ako se radi o robi komercijalne naravi ili robi za koju su propisane zabrane ili ograničenja pri uvozu ili izvozu, čl. 63. st. 1. Zakona o provedbi carinskog zakonodavstva EU propisana je novčana kazna za fizičku osobu od 400 do 13.300 eura.

Poznati primjeri kazne iznosili su 5100 kuna za pokušaj unošenja dvije vreće, odnosno oko 15 kg kupusa, 3500 kuna za tri bundeve, 4000 kuna za tri akumulatora te čak 22.000 kuna za 6 kilograma svježeg i 5 kilograma suhog mesa.

 
Nastavi čitati

magazin

Ovog ljekovitog drveta više gotovo da nema, a generacije su jele njegove plodove

Objavljeno

-

By

Pexels

Slatke plodove ovog stabla obožavala su djeca, a od opale plodove tamanila su i jata gusaka.

Bijeli dud je stablo koje naraste do 20 metara i ima okruglu krošnju. Mladi izdanci i lisne peteljke obiluju mliječnim sokom.

Listovi su obično goli, nazubljenog ruba. Plod duda (dudinja) je složen, a boja mu varira od bijele, preko ružičaste ili crvene, do crveno-crne.

Smatra se da bijeli dud potječe iz Kine, gdje se uzgajao zbog lišća kojim se hrani dudov svilac, kao i zbog slatkih plodova.

Crni dud raste više od 20 metara s debelim, nazubljenim ili nepravilno režnjevitim listovima.

Naličje listova je hrapavo i dlakavo. Muški i ženski cvjetovi skupljeni su u rese iz kojih se razvijaju sočne dudinje crno-ljubičaste do crne boje.

Plodovi crnog duda gotovo su dvostruko veći od plodova bijelog duda. Potječe iz Irana i Afganistana, odakle je prenesen u druge krajeve. Uzgaja se zbog slatkih plodova.

Dud se najčešće koristi u narodnoj medicini i nema većeg značaja za suvremenu fitoterapiju.

Kao biljni ljekoviti materijali u narodu se koriste plod (Mori nigrae fructus), kora s korijena (M. nigri radicis cortex) i list (Mori nigri folium) crnog duda.

Bere se zreo plod i svjež koristi za pripremu sirupa. Mladi, zdravi i potpuno razvijeni listovi beru se ljeti i suše u tankom sloju na prozračnom mjestu u hladu.

Plod sadrži oko 9% šećera, organske kiseline, pektin, vitamine i mineralne soli.

Koristi se kao blago sredstvo za iskašljavanje i protiv zatvora, korijenova kora također kao purgativ, a list kao adstringens (sredstvo koje površinski steže kožu i sluznicu), a narod vjeruje i da snižava razinu šećera u krvi.

Od zrelih crnih dudinja priprema se sirup (Sirupus mororum) koji se koristi za ispiranje kod upala usta i grla, kao osvježavajući napitak kod groznica, te kao blago sredstvo za iskašljavanje i izazivanje stolice.

Ovaj sirup se nekada pripremao i u ljekarnama te je bio uključen u neke farmakopeje.

Plodovi crnog i bijelog duda koriste se kao blago sredstvo za iskašljavanje i protiv zatvora, list za površinsko stezanje kože i sluznice, a vjeruje se i da snižava razinu šećera u krvi.

List ulazi u sastav različitih čajnih mješavina koje se, uz obaveznu dijetalnu prehranu, preporučuju kao dopuna drugim lijekovima kod blago povišene razine šećera u krvi.

Uz list crnog duda, u sastav tih mješavina često ulaze i list borovnice, mahune graha, pelin…

Zrele, vrlo slatke bijele i aromatične kiselkasto-slatke crne dudinje koriste se u prehrani.

Jedu se i svježe ili osušene, a služe i kao hrana peradi, piše Krstarica.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu