Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA S PROMOCIJE 105 MAGISTRICA I MAGISTARA NA SVEUČILIŠTU U ZADRU Rektorica Vican: Vaša radost i postignuća nadahnuće su nam za nove generacije studenata

Objavljeno

-

U dvije odvojene promocije na Sveučilištu u Zadru danas je promovirano 105 magistrica i magistara različitih struka. U svijet akademskih građana promovente su uveli rektorica prof. dr. sc. Dijana Vican, prorektorica prof. dr. sc. Nedjeljka Balić Nižić i promotorica izv. prof. dr. sc. Diana Sorić.

Rektorica Vican čestitala je na početku svima koji su opravdali povjerenje roditelja i skrbnika, prijatelja i svojih najmilijih, ali i roditeljima koji su živjeli u žrtvi i nadi da će danas biti u loži promovenata.

  • Dobivanjem sveučilišne diplome niste riješili sve životne ciljeve, niti ste riješili sve životne probleme. Međutim, sa sveučilišnom diplomom povećavate mogućnosti izbora. S višim obrazovanjem niste popili pamet cijelog svijeta, ali ravnopravnije i s većim mogućnostima kročit ćete na tržištu rada. S diplomom ste na jednom novom početku u kojemu vam želimo ono što sami sebi želite – dobra, sigurna i kvalitetna zaposlenja, rekla je rektorica Vican.

Sveučilište ispraća svoje magistrice i magistre s uvjerenjem da su oni ono što Hrvatska danas treba – profesionalni, intelektualni, kulturni i moralni kapital.

  • Kad sam ja bila vaših godina onda se govorilo o sukobu dviju generacija. Danas se govori o razlikama između sedam generacija. Vi ste tzv. cyber generacija koja zahvaljujući informacijsko-komunikacijskim tehnologijama od djetinjstva ima cijeli svijet na dlanu. Generacija ste koja u jednom satu komunicira s mnoštvom čimbenika, medija, osoba, vršnjaka. Ne stavljajte vrline na vrata zaborava, kako to neki žele. Čovjek se učvršćuje izgradnjom duha kroz sva osjetila, kroz emocije, kroz volju čovjeka da čini dobro. Radite na svojoj unutarnjoj potpunosti. Samo tako ćete se oduprijeti onima koji vam žele ubrizgati osjećaj manje vrijednosti, upinjući se u uvjeravanju da s diplomom ne možete puno postići u životu, da u Hrvatskoj ništa ne valja, da je drugdje bolje. Vaši uspjesi naša su radost; vaša postignuća naš ponos; vaše ostvarenje velikog cilja – naše nadahnuće za nove generacije, poručila im je rektorica Vican.

Promotorica Sorić istaknula je da je diploma „putovnica“ za jedan novi svijet, koji od njih traži veliku odgovornost, inovativnost, predanost i stručnost, ali i priliku da pokažu svoju proaktivnost i kreativnost.

  • Vjerujem, i nadam se, da znanje nije jedini kapital koji ste dobili od našeg Sveučilišta i njegovih nastavnika, već da smo vam svojim primjerom pokazali da je uz stručnost jednako važno biti pošten i dobar čovjek, koji cijeni kolegijalnost, koji se moralno i odgovorno ponaša u svom radnom okruženju te promiče interes svoje struke. Kao budući profesori, nastavnici, odgojitelji ili suradnici budite uzor budućim generacijama, poštujte savjete i konstruktivne kritike svojih kolega, ali isto tako imajte hrabrosti i samopouzdanja iznositi svoje ideje, poručila im je promotorica.

U svečanoj prisezi promoventi su obećali kako će sve svoje snage upotrijebiti za dobrobit svog naroda i procvat Domovine te znanje stečeno na ovom Sveučilištu i dalje produbljivati. Studentski a capela sastav A.K.A. Crescendo prigodno je izveo Rockin’ Around The Christmas Tree i tradicionalni Gaudeamus igitur.

U 11.00 sati promovirani su: Marko Antolčić, Maja Bakota, Adriana Batur, Rea Bešić, Flavia Bilalović, Manolo Jure Birkić, Mirna Blašković, Sara Bonifačić, Katarina Bradanović, Josipa Braica, Josipa Čagalj, Sara Čović, Antonia Dražić, Marijana Dutković, Katarina Franov, Kristina Gagula, Laura Grbić, Tajana Grigić, Monika Grudić, Marijana Guzić, Adriana Janković, Lucija Jurjević, Kristina Kale, Leo Klapan, Antonio Knežević, Marin Kolega, Terezija Tia Komarić, Lucija Kraljev, Božena Lovrić, Dario Lozovina, Niko Marin, Ivana Mijačika, Marijana Milovac, Lucija Momčilović, Antea Obradović, Simona Orlić, Jelena Palikuća, Katarina Predovan, Maja Raguž, Taki Rudić, Lucija Sikirić, Lucija Šestan, Dominik Šimunić, Ana Škarica, Ina Štrbac, Jelena Tadin, Anita Žigun i Marija Župan

U 12.30 sati promovirani su: Maša Atlaga, Marina Baraka, Marin Bilaver, Luka Butković, Kristina Čačić, Anamarija Čirjak, Žana Ćosić, Magdalena Dević, Marko Đulmez, Marija Francetić, Nikolina Glasnović, Ivana Hansen, Iva Herceg, Marija Herco, Sunčana Jelovčić, Lidija Jerković, Eva Juraga, Ivan Jurić, Lea Jurinjak, Katarina Kokić, Sanja Krišto, Ana Kutija, Filip Lenić, Edi Lukin, Ana Majčica, Franko Markulinčić, Ana Martinić, Sara Masnić, Ruža Matijević, Dolores Matika, Ivana Matković, Lana-Kira Athys Mraz Mišurac, Karla Njegrić, Mario Olivari, Andjela Pavić, Iva Pavić, Viktorija Pavlović, Andreja Pavrlišak, Emil Perović, Marko Petrov, Matea Prša, Ema Radoš, Lovre Radovčić, Josip Ralica, Marta Ramljak, Blanka Ražov, Svijetlana Ribičić, Kristina Rubelj, Iva Slačanac, Tea Škiljo, Krešimir Trdin, Katarina Vidović, Tina Viduka, Sunčica Vlajić, Doris Vlašić, Lucija Vukoja i Dora Župan.

Promocija-20211211_0001

Image 2 of 20

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu