Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) I KALMETA I NEKIĆ U ZEMUNIKU GORNJEM Blagoslovljen kip nadbiskupa Ivana Prenđe

Published

on

Kip zadarskog nadbiskupa Ivana Prenđe (1990.-2010.) na novouređenom Trgu mons. Ivana Prenđe u Zemuniku Gornjem, rodnom mjestu nadbiskupa Prenđe, blagoslovio je u subotu 22. siječnja don Ante Dražina, rektor Nadbiskupskog sjemeništa Zmajević u Zadru.

Blagoslovu kipa prethodila je misa koju je u crkvi Svetog Josipa radnika u Zemuniku Gornjem predvodio don Ante Dražina, u zahvalnosti za život i baštinu mons. Prenđe.

„Budite ponosni na toga velikog nadbiskupa koji je svega sebe davao u služenju Crkvi, imate razloga biti ponosni na mons. Prenđu. Trošio je sve svoje snage darujući se svećenicima, redovnicima, sjemeništarcima, vjernicima laicima. Bez obzira na status i položaj čovjeka u društvu, svima je bio blizak i želio je pomoći. Neka nam bude primjer da se i mi tako dajemo Bogu i čovjeku, da nasljedujemo nešto od njegovih osobina u nesebičnom darivanju ljudima i Crkvi. Mons. Prenđa puno je doprinio i dobru Domovine, a koliko tek Zadarske nadbiskupije. Zaista je svim srcem i predanjem živio i svjedočio svoje geslo Ljubiti Crkvu“ rekao je don Ante. Istaknuo je da tom misom želimo zahvaliti za život i djela nadbiskupa Prenđe, za njegovo bogato duhovno, pastoralno i materijalno djelovanje kojim je obogatio i ugradio sebe u život Zadarske nadbiskupije koju je kao nadbiskup ordinarij preuzeo u teškom vremenu poraća, 2. veljače 1996. godine.

Na dan Prenđinog preuzimanja službe ordinarija je blagdan Svijećnice. Mons. Prenđa je uistinu bio brižno pastirsko svjetlo ljudima i životu Zadarske Crkve 20 godina kao nadbiskup, koji je Zadarsku nadbiskupiju duhovno i materijalno obnovio i u raznim područjima služenja grijao je i podizao djelotvornom ljubavlju.

„Sveti pisac na počecima kršćanstva, pišući kršćanima židovskog podrijetla u Poslanici Hebrejima, kaže: ‘Spominjite se svojih glavara koji su vam navješćivali Riječ Božju. Promatrajući kraj njihovog života, nasljedujte njihovu vjeru’. Ta misao potiče nas da molimo za dušu pokojnog nadbiskupa Prenđe koji nas je iznenada napustio prije 12 godina, 25. siječnja 2010. g. u Nadbiskupskom domu u Zagrebu. Preminuo je u 71. godini života, 46. godini svećeništva i 20. godini biskupstva. Sa zahvalnošću se sjećamo života našeg pastira koji je svoj život počeo u lijepom ravnokotarskom mjestu Zemunik Gornji. Svaki biskup u svom geslu na poseban način vidi svoje poslanje. Nadbiskup Prenđa izabrao je moto Ljubiti Crkvu. S tom mišlju uistinu je ispunio svoje biskupsko poslanje, ne samo kao biskup, već i kao dugogodišnji rektor zadarskog sjemeništa Zmajević. Zauzeto je pratio svakog sjemeništarca i bogoslova. Nikad nije krio svoju osobitu ljubav prema našem sjemeništu, nazivajući ga često zjenicom Nadbiskupije“ rekao je don Ante u propovijedi, izražavajući radost što su na misi prisutni i zadarski sjemeništarci.

Don Ante je ušao u Sjemenište u vrijeme nadbiskupa Prenđe te se sjeća kako je mons. Prenđa redovito pratio sjemeništarce, imajući na srcu brigu za duhovna zvanja.

„Svoju ljubav prema Crkvi iskazivao je prema cijeloj Nadbiskupiji koju je preuzeo u teškom vremenu poraća. U svojoj naravi i nezaustavljivoj aktivnosti pokazivao je ljubav prema svakom čovjeku, bez obzira na njegov stalež, obrazovanje i nacionalnost. Gledajući primjer njegovog života, svi mi vjernici Zadarske nadbiskupije zahvalni smo nadbiskupu Prenđi za njegovo neumorno darivanje narodu kojim je nesebično, požrtvovno i radosno služio“ rekao je don Ante.

Don Ante je prenio pozdrave zemuničkog župnika i dekana don Gašpara Dodića koji nije mogao sudjelovati u događaju jer je u izolaciji. Don Gašpar nosi mons. Prenđu u zahvalnom sjećanju jer je nadbiskup Prenđa don Gašpara i izbjegle Janjevce 1990.-ih godina primio i prihvatio otvorena i radosna srca, omogućivši im uz potporu Hrvatske vlade stvarati i graditi novi dom, egzistenciju i zajednicu u Kistanjama.

„Neka zahvalnost koju osjećamo prema nadbiskupu Prenđi svima nama bude poticaj da u svom životu više ljubimo Crkvu, Boga i brata čovjeka, u najkonkretnijim životnim situacijama“ potaknuo je don Ante Dražina.

Nakon mise, puk se okupio na Trgu mons. Ivana Prenđe gdje je don Ante blagoslovio brončani kip mons. Ivana Prenđe, djelo akademskog kipara Frane Šituma iz Splita.

Brončani kip je visok 2,10 m, a lijevan je u Ljevaonici Ujević u Zagrebu. Prikazuje mons. Prenđu s mitrom, drži biskupski štap, a desnu ruku ima na prsima držeći svoj biskupski križ. Kip je postavljen na bijelo postolje od bračkog kamena maslinica. Postolje je izradila kameno – klesarska radionica OK-Stipe s Brača. Na postolju je uklesano „Ljubiti Crkvu“, što je biskupsko geslo nadbiskupa i godine života, Mons. Ivan Prenđa (1939.-2010.). Ispod toga postolja je još jedno kameno postolje koje se tu već nalazilo, a umjetnik Šitum ga je funkcionalno i skladno uklopio u cjelinu spomenika.

„Dosta sam ušao u lik nadbiskupa, čitao sam o Ivanu Prenđi iz više izvora. Bitno mi je bilo upoznati se s njegovim karakterom, duhom kojeg je on imao, da bih to mogao unijeti u portret osobe. Svidjelo mi se ono što sam čitao o njemu. Bio je vedar, biskup osmijeha, tako da sam pokušao naglasiti i taj osmijeh i njegovu vedrinu. Bio je blizak narodu. Dosta je bio humanitarno angažiran, bavio se Caritasom. Prikupljao je potrebna sredstva sa svih strana. U svakom čovjeku nastojao je vidjeti dobro, pokušao je iz svakoga izvući maksimum i neko dobro. Sigurno je to ljude činilo boljima u njegovoj blizini“ rekao je kipar Šitum.

Umjetnik Šitum prikazao je mons. Prenđa u pokretu, iskoraku. Mons. Prenđa, poduzetnog duha, činio je brojne iskorake u pastoralu i javnom djelovanju, u suradnji s laicima, Novoj evangelizaciji, nadbiskupijskim hodočašćima i velikim zajedničkim proslavama mjesne Crkve, gradeći zajedništvo među svim staležima i povezujući ih u poslanje Crkve.

„Spomenik je u blagom pokretu, procesijskom, kao da će krenuti. Dok se kreće u procesiji, ima desnu ruku na prsima, nadbiskup tom rukom drži svoj biskupski križ. Na toj ruci je biskupski prsten sa znakom križa. Uz to, nadbiskup Prenđa bio je čovjek pokreta, akcije, rada s mladima“ rekao je Šitum.

Šitum je tražio misnice koje su korištene u zadarskoj katedrali te je jednu misnicu s ornamentima po njenoj sredini, uzeo za motiv izrade spomenika.

„Pokušao sam biti autentičan. I biskupski štap koji sam napravio nosio je mons. Prenđa, to je bio njegov štap, zamijetio sam taj štap i u procesiji koju je predvodio. Budući da je mons. Prenđa bio toliko puno blizak narodu, napravio sam proširenje na postolju spomenika da se može i sjesti pokraj njega, pomoliti, staviti svijeća. To je popratni dio spomenika, jer trg čine ljudi, tako da to mora biti interaktivno“ rekao je kipar Šitum.

Izrada modela spomenika trajala je oko četiri mjeseca, a proces lijevanja i montaže još tri mjeseca. Sveukupno, proces stvaranja cijelog projekta spomenika trajao je oko sedam mjeseci.

Među recentnijim djelima Šituma su i ambon od bronce i glavni oltar koje je radio za splitsku katedralu sv. Duje, spomenik braniteljima u Trogiru s kolegom Đanijem Martinićem te spomenik Gaji Bulatu na trgu ispred crkve Gospe od Zdravlja i HNK u Splitu.

Nakon obreda blagoslova, prigodnu riječ prisutnima uputio je Ivica Šarić, načelnik Općine Zemunik.

Činom blagoslova kipa ujedno je i svečano otvoren novouređeni Trg mons. Ivana Prenđe. Na toj lokaciji do uređenja trga bila je prazna, neiskorištena livada. Trg se nalazi tik uz glavnu županijsku cestu koja vodi dalje prema Smilčiću, Karinu i Obrovcu. Zanimljivost je da se Trg i spomenik nalaze neposredno u blizini rodne kuće mons. Prenđe, u okruženju gdje je nadbiskup u obiteljskoj kući odrastao i odakle je krenuo u svijet praćen ljubavlju i podrškom svoje majke Ike koja ga je kao prvijenca zvala moj Ranko.

„Mons. Ivan Prenđa je naš veliki mještanin, prijatelj i rođak. Jedan je od naših najvećih sinova kojeg smo imali u povijesti. Malo je manjih mjesta koji imaju čast i privilegiju da iz svojih redova imaju biskupa. Nama je osobito drago da smo mi mjesto iz kojega potječe tako veliki nadbiskup, i na to smo ponosni. Činjenica da smo imali jednog velikog čovjeka, biskupa bila nam je ideja vodilja da stvorimo prostor koji će biti njemu u čast. Tako smo nekad neuglednu ledinu preobrazili u prostor Trga koji nosi njegovo ime i sada tako lijepo izgleda s kipom Ivana Prenđe“ rekao je načelnik Šarić.

Podsjetio je da je Općina Zemunik pretrpjela teško stradanje u Domovinskom ratu. Četnici su bili srušili i zemuničku crkvu Sv. Josipa radnika 4. siječnja 1992., a obnovljenu crkvu posvetio je upravo nadbiskup Prenđa 27. travnja 2002. g., za vrijeme župnika don Borisa Pedića.

„Ali, uzdigao se Zemunik iz pepela. Nijedna kuća nije bila cijela nakon Domovinskog rata, sada ih ima jako puno i bit će ih i više. Zemunik je mjesto koje raste, mi smo općina koja raste. I Trg Ivana Prenđe je simbol onoga što nastojimo u budućnosti, imati lijepo, razvijeno mjesto, u kojem je ugodno za živjeti“ poručio je Šarić.

Kip je blagoslovljen ususret 12. godišnjice smrti mons. Prenđe te je načelnik Šarić i zapalio svijeću.

Među posjetiteljima u zahvalnom sjećanju na mons. Prenđu bio je i Božidar Kalmeta koji je bio gradonačelnik Zadra u vrijeme kad je mons. Prenđa bio zadarski nadbiskup. Dolaskom je želio izraziti poštovanje čovjeku s kojim je uspješno surađivao u poslanju za dobro svih žitelja.

„Ivan Prenđa bio je veliki čovjek, bio je veliki nadbiskup. Jako se trudio u svom pastirskom poslu obnoviti srušene crkve, graditi nove crkve, sav je bio predan tome. Bio je čovjek od naroda, čovjek koji je živio s narodom. S posebnom zainteresiranošću i brigom brinuo se za svakog čovjeka s kojim je došao u doticaj, za sve ljude za koje je molio i vodio brigu. Sjećamo ga se i sjećat ćemo ga se kao velikog nadbiskupa i velikog čovjeka. Imao sam privilegiju i čast biti gradonačelnik kad je pokojni Ivan Prenđa bio nadbiskup. Svaki susret s takvim čovjekom bio je užitak. Nakon svakog susreta s nadbiskupom Prenđom, čovjek se osjećao ispunjenije, lakše, veselije“ rekao je Kalmeta, potvrđujući koliko je mons. Prenđa ohrabrivao i podizao ljude iz malodušja, tjeskobe, uvijek kod ljudi budeći optimizam u osloncu na Boga i međusobnoj podršci.

Blagoslovu kipa nazočio je i Joso Nekić, pročelnik Odjela za odgoj i školstvo Grada Zadra.

„Sjećanje na mons. Prenđu doživljavam i osobno, jer nadbiskup Prenđa je moj veliki dobrotvor. Kad je meni bilo jako teško u životu, nadbiskup Prenđa mi je jako puno pomogao. Svake godine kad je misa zadušnica za mons. Prenđu u katedrali sv. Stošije, supruga i ja idemo na misu“ rekao je Nekić.

Iako je prije blagoslova u Zemuniku bio na misi za domovinu u crkvi sv. Frane na Podpragu na Velebitu povodom akcije Maslenica, Nekić je istaknuo:

„Morao sam danas doći tu, jer on je moj dobrotvor. Nadbiskup Prenđa bio je fenomenalan čovjek. Dragi Bog preko njega nama poručuje o velikom smislu naših života. Svaki čovjek ima talent, dar za nešto, svaki čovjek je jednako vrijedan. Svi ljudi s kojima sam kontaktirao, koji poznaju mons. Prenđu, za njega imaju samo velike riječi i riječi zahvale. Bio je blizak svakome tko je u potrebi. Uvijek je bio pomoć ljudima djelom, riječju i molitvom. On je veliki čovjek. Hvala dragom Bogu na Ivanu Prenđi i da smo ga imali“ rekao je Joso Nekić.

Na prigodnom domjenku za uzvanike, Općina Zemunik je nakon blagoslova u šatoru pokraj Trga organizirala i nastup klape Intrade.

Ines Grbić

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Image 12 of 27

 
Continue Reading
1 Comment

1 Comment

  1. Cosa nostra

    23. siječnja 2022. at 18:14

    Nije mi jasno što s ovim imaju Don Dario i Kum Nekić.

     

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

UTORAK, SVEUČILIŠTE: Novi koncert Zadarskog komornog orkestra

Published

on

By

Sinoć, 16. 11. u punoj crkvi sv. Šime održan je koncert mješovitog pjevačkog zbora Condura Croatica uz članove Udruge žena Luzor iz Preka. Izveli su glazbeno-scensko djelo, oratorij Svit za spasom vapije čije autorstvo potpisuje dirigent zbora, maestro Ivo Nižić.

U utorak, 19. 11. s početkom u 20 sati u Svečanoj dvorani Sveučilišta nastupit će Zadarski komorni orkestar pod dirigentskom palicom Ede Mičića te uz pijanista Bruna Vlaheka i Martina Marijanovića na braču. Izvest će rano djelo Wolfanga Amadeusa Mozarta Koncert za klavir i orkestar u C-duru br. 13, KV 415, zatim Serenadu za gudače u F-duru, op. 6 austrijskog dirigenta, skladatelja i pijanista Felixa Weingartnera koji je rođen u Zadru te Simfoniju u c-molu (rev. S. Šulek) Josipa Mihovila Stratika, inače pripadnika zadarske plemićke obitelji. Večer će biti obogaćena i jednom praizvedbom – Koncertom za A-brač i gudački orkestar op. 63 Bruna Vlaheka.

Dirigent Edo Mičić rođen je u Zadru, gdje je završio osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Na Muzičkoj akademiju u Zagrebu studirao je na Odjelu za glazbenu kulturu. U vrijeme studija vodio je nekoliko amaterskih zborova. Nakon Zagreba odlazi u Graz te na Sveučilištu za glazbu i dramske umjetnosti studira orkestralno dirigiranje u klasi M. Horvata i M. Turnowskog. Sudjelovao je na majstorskim tečajevima u Weimaru (klasa H. Roegner) i Beču. Od 1995. do 1998. bio je asistent na Odjelu za kompoziciju i dirigiranje na Sveučilištu u Grazu, a od 1999. unaprijeđen je u docenta. Gostovao je s orkestrima i ansamblima u Hrvatskoj, Austriji, Belgiji, Bosni i Hercegovini, Češkoj, Francuskoj, Njemačkoj, Iranu, Kini, Mađarskoj, Poljskoj i Sloveniji. Suosnivač je i umjetnički ravnatelj ansambla Zeitfluss Graz i komornog orkestra Camerata Mitropa. Bio je član ARBOS-a, udruženja za novi glazbeni teatar s kojim je dirigirao operne praizvedbe u Klagenfurtu, Salzburgu i Pragu. Posljednjih godina nastoji revitalizirati djela iz zadarske glazbene prošlosti. Na Glazbenim večerima u sv. Donatu 2013. godine uz Zadarski komorni orkestar izvodi Pastorellu Giovannija Cigale, a godine 2015. u sklopu Koncertne sezone Zadar, dirigira Simfonijskim orkestrom HRT – a i programom Nikola Strmić i zadarska glazbena baština 19. stoljeća.

Martin Marijanović diplomski studij tambure završio je 2023. godine na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, gdje trenutno radi kao asistent. Tijekom školovanja osvojio je desetak prvih nagrada na međunarodnim i državnim natjecanjima u kategoriji solo instrumenta i kategorijama komorne glazbe, a dobitnik je Dekanove nagrade za izuzetan akademski uspjeh. Akademske godine 2022./2023. boravi na Umjetničkoj akademiji u Plovdivu (Bugarska) u sklopu programa Erasmus. Član je orkestra Golden String, Tamburaškog kvarteta Bastion i dua H&M s kojim njeguje novu glazbu za tamburu i klavir. Kao solist nastupio je na koncertima mladih glazbenika u Matici hrvatskoj, na Osječkoj glazbenoj srijedi, Varaždinskim baroknim večerima i Glazbenoj tribini u Osijeku. U suradnji s hrvatskim skladateljima i na njegov poticaj, posvećeno mu je nekoliko skladbi pisanih za tamburu.

Bruno Vlahek hrvatski je pijanist rođen u Zagrebu, gdje je na Muzičkoj akademiji diplomirao u klasi Vladimira Krpana kao jedan od najmlađih studenata u povijesti ustanove. Poslijediplomske studije završava na Konzervatoriju u Lausannei kod Jean-Françoisa Antoniolija te na Hochschule für Musik u Kölnu kod Vasilija Lobanova, gdje je istodobno studirao kompoziciju i improvizaciju. Usavršavao se u klasi Dmitrija Baškirova na Visokoj školi za glazbu kraljice Sofije u Madridu. Laureat je međunarodnih pijanističkih natjecanja, poput onih u Parizu, Šangaju i Lyonu, kao i u Monte Carlu i Londonu u klavirskom duu D&B u kojem djeluje sa suprugom, pijanisticom Dubravkom Vukalović. Nastupa diljem Europe i svijeta u dvoranama kao što su Palau de la Música u Barceloni, Liszt Ferenc u Budimpešti,

Dubai Opera, St. Martin-in-the-Fields u Londonu, Auditorio Nacional u Madridu, Mozarteum u Salzburgu, Seoul Arts Centre i drugdje te na festivalima u Dubrovniku, Beču, Bolzanu, Moskvi, Palma de Mallorci, Dar-es-Salaamu itd. Nositelj je naslova Mladi glazbenik godine Zagrebačke filharmonije, dobitnik švicarskih nagrada Paderewski i Max D. Jost, nagrade Yamahine zaklade, Memorijalne nagrade Pnina Salzman u Izraelu, nagrade Artists on Globe te nositelj počasne diplome španjolske kraljice Sofije. Istodobno, kao skladatelj, laureat je međunarodnih natjecanja, poput Cristóbal Halffter i New Classics, a dobitnik je i diskografske nagrade Porin i Nagrade Stjepan Šulek. Njegove snimke emitirane su za televizijske i radijske kuće diljem Europe, a snimao je za Croatia Records, Naxos i PlayClassics. Koncertira i na orguljama, a autor je skladateljskog opusa koji čine orkestralne, komorne, solističke i vokalne skladbe raznih žanrova. Aktivno se bavi i pedagoškim radom te je član ocjenjivačkih sudova glazbenih natjecanja. Redovito održava majstorske tečajeve.

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

NOĆ NA BRANIMIRU / 20-godišnjaci se napili i potukli. Skupila ih policija

Published

on

By

U nedjelju, 17. studenog na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru dovedena su petorica hrvatska državljanina koji su se 17. studenog 2024. godine oko 03.15 sati u Zadru u Ulici Obala kneza Branimira, ispred ugostiteljskog objekta, prvo verbalno a potom i fizički sukobili udarajući se međusobno rukama i nogama po tijelu. 

Naime do protupravnog ponašanja došlo je između 23-godišnjaka i dvojice 26-godišnjaka s jedne strane te ​23-godišnjaka i 33-godišnjaka s druge strane, a koja dvojica muškaraca su se po dolasku policijskih službenika na mjesto događaja oglušili na izdane naredbe te su pružali aktivni otpor zbog čega su nad njima uporabljena sredstva prisile.

Petorica muškaraca dovedeni su u prostorije policije gdje je kod 23-godišnjaka, dvojice 26-godišnjaka i 33-godišnjaka, alkotestiranjem utvrđena prisutnost alkohola u organizmu dok je drugom 23-godišnjaku pružena liječnička pomoć u zadarskoj bolnici gdje su mu konstatirane lake tjelesne ozljede.

Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, dovedeni su na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru uz optužni prijedlog zbog počinjenog prekršaja naročito drskog i nepristojnog ponašanja, sukladno odredbama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

Butković, Vučković, Habijan, Šipić, Erlić i Glavina na obilježavanju 33. obljetnice stradanja Škabrnje

Published

on

By

U prigodi Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, ministar turizma i sporta Tonči Glavina te državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Darko Nekić sudjelovat će na obilježavanju 33. obljetnice stradanja Škabrnje.

Program:

9.30     Dolazak izaslanstva Vlade Republike Hrvatske
9.45     Komemorativni program
10.15   Kolona sjećanja
10.45   Polaganje vijenca na Spomen obilježju masovne grobnice

Zajednički vijenac u ime svih izaslanstava položit će izaslanstvo Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata

11.00   Sveta misa za sve stradale u Domovinskom ratu     

12.00   Korak po korak

            Hodnja do spomen obilježja na mjesnom groblju sv. Luke

12.30   Polaganje vijenaca na Središnji križ kod Spomen obilježja

            Odavanje počasti žrtvama Škabrnje polaganjem vijenaca i svijeća

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu