Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

POTPISAN SPORAZUM O SURADNJI GRADA, MINISTARSTVA I NACIONALNOG MUZEJA MODERNE UMJETNOSTI Gradonačelnik Dukić: “Zadar će uskoro postati novi centar moderne umjetnosti!”

Objavljeno

-

Grad Zadar, Ministarstvo kulture i medija i Nacionalni muzej moderne umjetnosti potpisali sporazum o suradnji.

U prostoru Providurove palače danas je potpisan Sporazum o suradnji na organizaciji postava zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u prostoru Dvije palače. Potpisali su ga Grad Zadar, Ministarstvo kulture i medija i Nacionalni muzej moderne umjetnosti, postavljajući time nove smjernice u razvoju prezentacije zadarske i hrvatske kulture i umjetnosti. Ovim sporazumom Zadar u svojim obnovljenim palačama imati će  prigodu ugostiti hrvatsko nacionalno blago moderne umjetnosti iz fundusa Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti. 

Koncepciju postava sa popisom izabranih radova osmislit će i sastaviti kustoski tim Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti. NMMU osigurava umjetnine i kustose, a Grad Zadar će pokrivati troškove programa, prijevoza i osiguranja umjetnina, sve uz suglasnost  Ministarstva kulture i medija. Zadar će tako, uz pomoć ponajboljih hrvatskih stručnjaka i muzeja čiji fundus sadrži preko 12.000 umjetnina, osigurati programski sadržaj za Providurovu i Kneževu palaču u čiju je obnovu uloženo više od 100 milijuna kuna. Dvije palače u povijesnoj  jezgri dobit će vrhunski umjetnički sadržaj s kojim će Zadar nedvojbeno zauzeti novo i istaknuto mjesto na kulturnoj mapi Hrvatske.

Gradonačelnik Branko Dukić u ovoj prigodi je rekao: Na temeljima naše spomeničke baštine stvarali smo i stvaramo suvremenu i trajnu vrijednost i njome smo započeli novo doba prezentacije zadarske i hrvatske kulture i umjetnosti. Uz dvije palače, danas imamo obnovljene bedeme kao dio svjetske spomeničke baštine, uskoro i kompleks Svetog Nikole, novi Centar za mlade. Svoj doprinos tome daje Ministarstvo kulture i medija, a od danas i Nacionalni muzej moderne umjetnosti, naši suradnici koji su prepoznali potencijal Zadra i Dviju palača. U zajedničkoj suradnji uskoro u ovim prostorima predstavljamo hrvatsko nacionalno blago moderne umjetnosti iz fundusa Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti.

Branko Franceschi, ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, autor ideje o ovoj suradnji, opisao ju je na način da ova situacija pokazuje da minus i minus daju plus jer, s jedne strane, imamo ono što je završeno i izgrađeno u Zadru, Providurovu i Kneževu palaču, a s druge strane veliku muzejsku zbirku NMMU od 12 000 umjetnina, ali ona nema adekvatan smještaj, a zgrada muzeja vjerojatno ide u obnovu. Spontano se javilo rješenje za oba problema. Možemo imati reprezentativan postav moderne umjetnosti i u Zadru i u Zagrebu, jer NMMU, kao i mnogi svjetski muzeji, predstavlja javnosti samo oko 10% svog fundusa, a ostalo je u čuvaonicama. Ovako predstavljamo drugačiji pogled na tretman kulturne baštine koju naši muzeji čuvaju.

Na kraju, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek rezimirala je kako se radi o zaista pionirskom sporazumu koji potvrđuje ideju koju smo potpisali i u novom zakonu, da prezentaciju kulturne baštine promatramo u širem kontekstu, u prvom redu s pozicije javnosti. Nadam se da će ovaj sporazum inspirirati i druge ustanove da krenu ovim putem. Ovaj projekt će biti uz potpunosti na korist građana, dobit ćemo vrhunski postav s reprezentativnim djelima moderne umjetnosti. Za Ministarstvo kulte i medija ovo je još samo jedan u nizu uspješno realiziranih projekata s Gradom Zadrom, a suradnju, naravno, nastavljamo.

“Izuzetno mi je zadovoljstvo da danas i službeno mogu potvrditi da će Zadar uskoro postati novi centar moderne umjetnosti! Zahvaljujući sporazumu s Nacionalnim muzejem moderne umjetnosti / National Museum of Modern Art, Zagreb, uz ponajbolje hrvatske stručnjake i muzej čiji fundus sadrži preko 12.000 umjetnina, osigurat ćemo programski sadržaj za Providurovu i Kneževu palaču. Dvije palače u povijesnoj jezgri dobit će tako vrhunski umjetnički sadržaj s kojim će Zadar zauzeti novo i istaknuto mjesto na kulturnoj mapi Hrvatske. Kultura jest građenje, ali njome se ne grade zidovi nego ljudi. Ona nas odgaja, obrazuje, širi nam vidike, budi osjećaje, potiče na kreativnost i sudjelovanje. Hvala svima koji su to, kao i Zadar, prepoznali. Ovaj je sporazum sjajan početak umjetničkog života u naše dvije palače”, stoji u poslijepodnevnoj objavi gradonačelnika Dukića.

DSC071992

Image 3 of 8

 

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) NAJBOLJE NA DRAČEVCU; NAJGORE U DIKLU, PUNTAMICI, ARBANASIMA… / Ovo su rezultati istraživanja kvalitete života u gradu Zadru… 

Objavljeno

-

By

U okviru obilježavanja Dana grada Zadra izv. prof. dr. sc. Silvija Šiljeg s Odjela za geografiju predstavila je rezultate istraživanja kvalitete života u gradu Zadru, koje se provodilo u sklopu kolegija Urbana geografija, Demografija i Modeliranje prostornih podataka u GIS-u II.

Isto istraživanje provedeno je prije 10 godina. Upitnik se sastojao od 75 varijabli, a ispunilo ga je 769 građana. Građani su mogli dati odgovore o zadovoljstvu prirodnog okoliša, tehničke opremljenosti, društvene opremljenosti, socijalnog okoliša, stanovanja, političkog okoliša i ukupnog zadovoljstva kvalitetom stanovanja.

Rezultati su pokazali da su se u Zadru dogodile značajne promjene glede kvalitete života. Najveći porast kvalitete života dogodio se na Novom Bokanjcu, koji je prije 10 godina bio kvart na periferiji grada s najlošijom tehničkom i društvenom opremljenošću, a danas je kvart u kojem mlade obitelji imaju sve potrebne sadržaje, a kvaliteta života ocijenjena je vrlo dobrom. Ipak, najbolju kvalitetu života prema istraživanju ima Dračevac, a odmah iza njega Bokanjac koji je prije 10 godina bio jedini kvart na periferiji s visokom kvalitetom života, Plovanija i Ploča koja ima najveći udio mladog stanovništva prema Popisu 2021.

Najlošiju kvalitetu imaju dijelovi grada uz obalu Diklo, Puntamika, Arbanasi i Poluotok, ujedno i kvartovi s najvećim pritiskom na prostor zbog turizma.

– Diklo je kvart koji je i prije 10 godina imao izuzetno nisku kvalitetu života prema mišljenju građana. Rezultati su pokazali da se smanjenje kvalitete života događa u obalnom i jednom dijelu centralnih mjesnih odbora, dok raste kvaliteta života na periferiji. Ovo potvrđuje i činjenica da su građani najčešće odabirali varijable sigurnost, mir i stambeni objekt kao presudne za svoju kvalitetu života, za razliku od 2014. kada  su im važnije bile varijable tehničke opremljenosti, istaknula je Šiljeg.

Najniže ocijenjene varijable prije 10 godina bile su zadovoljstvo kanalizacijom, parkirna mjesta i zelene površine, dok su danas to kvaliteta cesta i nogostupa, zelene površine i njihova dostupnost. Najveći porast ocjene ima varijabla zadovoljstva kanalizacijom, a najlošije ocijenjena varijabla od svih u anketi je kvaliteta cesta za koju su građani navodili brojna nezadovoljstva (neasfaltirani putovi, loša kvaliteta asfalta, šahtovi ispod razine ceste, prevelik broj ležećih policajaca na pojedinim dionicama cesta, neadekvatno održavanje cesta, nedostatak prometnih ogledala u perifernim dijelovima i sl.).

Izrazito dobro je ocijenjena dostupnost trgovina, kvaliteta javne rasvjete, dostupnost do sportskih objekata i igrališta, ljekarni, dostupnost vjerskih objekata, kafića, sigurnost i susjedski odnosi dok su lošije ocjene za dostupnost kulturnih objekata i zelenih površina, protočnost prometnica i parkirnih mjesta.

U sklopu političkog okoliša građani su niskim ocjenama ocijenili rad svojih mjesnih odbora po čemu prednjače mjesni odbori Diklo, Stanovi, Puntamika i Plovanija, dok je najbolje ocijenjen rad MO Dračevac. Najlošije ocijenjena varijabla u sklopu političkog okoliša odnosi se na uvažavanje mišljenja i prijedloga građana za vrijeme javnih rasprava od strane uprave i vlasti. Značajne promjene u gradu dogodile su se i demografski.

Mjesni odbori s najviše mladog stanovništva ostali su Ploča i Novi Bokanjac kao i prije 10 godina, ali se povećao broj statističkih krugova gdje živi do 30% starog stanovništva. Prema podacima Popisa 2011. Takvih je statističkih krugova bilo 10, a danas ih je 27. Svi statistički krugovi imaju više od 10% starog stanovništva osim Dračevca, a najveća koncentracija stare populacije je u mjesnim odborima uz obalu.

Iako su kroz predstavljanje rezultata istaknuti brojni dobri primjeri i projekti koji su realizirani posljednjih 10 godina, na kraju je zaključeno da se zbog prekomjerne izgradnje i betonizacije dogodio pad kvalitete života s ocjene 4,1  u 2014. godini na ocjenu 3,3 u 2024.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Otvorena izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.” 

Objavljeno

-

By

U Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru danas je otvorena 31. godišnja izložba “Izdavaštvo na zadarskom području 2023. – 2024.”. Izložba se tradicionalno organizira u mjesecu studenom u povodu obilježavanja Dana grada Zadra te se na njoj izlaže izbor izdanja tiskanih omeđenih, serijskih publikacija i audiovizualne građe zadarskih autora i izdavača te plakata društvenih, kulturnih i sportskih događanja. Izložba predstavlja ukupnu izdavačku produkciju na zadarskom području od studenoga 2023. do studenoga 2024. godine.

– Ova izložba prilika je da se osvrnemo na bogatstvo književnih i znanstvenih djela koja su nastala na zadarskom području, ali i na sve važnije uloge koje imaju autori, izdavači i knjižničari na putu do čitatelja, s poslanjem stvaranja i očuvanja kulturne baštine našega kraja. Ta sinergija između autora, lokalnih izdavača, knjižnica i čitatelja doprinosi stvaranju bogate kulturne ponude koja odražava specifičnosti i identitete, ali također omogućava i širu kulturnu razmjenu na nacionalnoj i međunarodnoj razini. Knjižnice nisu samo spremišta knjiga, već i aktivni sudionici u procesu stvaranja, očuvanja i promocije lokalnog izdavaštva. Izdavačka produkcija zadarskog područja, njegovana i predstavljena u Knjižnici, ima dugoročan utjecaj na očuvanje kulturne baštine, razvoj intelektualnog života i promicanje lokalnog identiteta, istaknula je ravnateljica Znanstvene knjižnice Sveučilišta u Zadru Marijana Senkić-Klapan.

Prema evidenciji Znanstvene knjižnice, u prošloj godini izdano je 209 monografija, devet više nego prošle godine. Najviše novih izdanja objavila je izdavačka kuća Forum, a radi se pretežito o knjigama za djecu predškolske dobi. Sveučilište u Zadru objavilo je 52 naslova, od toga 14 u sunakladništvu, najvećim dijelom usmjerena na promoviranje visokih akademskih ciljeva, nova istraživanja i izazove koje donosi budućnost. Matica Zadrana objavila je 17 naslova, Udruga 3.000 godina Za dar 7 naslova itd. Znanstvena knjižnica objavila je 8 stručnih knjiga te jednu u suradnji sa Sveučilištem u Zadru i Državnim arhivom u Zadru.

Ovogodišnja izložba posebna je po tome što se održava prvi put nakon pripajanja Znanstvene knjižnice Sveučilištu u Zadru. Prorektorica prof. dr. sc. Lena Mirošević istaknula je kako su suvremeni procesi, globalizacija i digitalna revolucija, unijeli promjene u izdavaštvo, a novim izazovima pokušava odgovoriti i izdavačka djelatnost Sveučilišta u Zadru.

– Putem znanstvenih časopisa, znanstvenih monografija, sveučilišnih udžbenika i priručnika te zbornika radova i drugih publikacija akademskoj i drugoj zainteresiranoj javnosti predstavljaju se istraživački rezultati djelatnika Sveučilišta ali i znanstvenika iz drugih hrvatskih znanstvenih središta te iz inozemstva. Znanstveni časopisi su globalno najvažniji način komuniciranja znanstvenih spoznaja prema javnosti i akademskoj zajednici. Od 14 sveučilišnih znanstveno-stručnih časopisa iz društvenog, humanističkog, prirodnog i interdisciplinarnog područja znanosti, osam ih je indeksirano u bazi Scopus, a od tih osam još tri su indeksirana u citatnoj bazi WOS (Web of Science).

Kroz izložbu izdavačke djelatnosti zadarskog prostora susrećemo sve bitne aktere u složenom procesu, od autora informacije — pisaca, znanstvenika, izdavača i knjižnica te primatelja korisnika informacija. Stoga je ova izložba najbolji primjer u kojima izdavačka djelatnost nije samo otisnuto slovo, digitalni zapis ili puka djelatnost o stvaranju, uređivanju, objavljivanju i diseminaciji sadržaja i diskursa već dugotrajan rad, pun inovativnosti i kreativnosti uz stalno unaprjeđenje dobre prakse izdavaštva, istaknula je Mirošević proglašavajući izložbu otvorenom.

Izložba se može razgledati do 29. studenoga.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PRIPREMITE SE NA VRIJEME! / U ponedjeljak bez vode Branimirova i Velebitska ulica u Zadru!

Objavljeno

-

By

Zbog radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 25.11.2024. godine  (ponedjeljak) u vremenu od 09:00 h pa do 14:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama:

Obala kneza Branimira, te Velebitska ulica.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Obala kneza Branimira kod kućnog broja 8.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu