ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA Đir po gradu
ZADAR / ŽUPANIJA
JUČER U ZADRU STRADAO PJEŠAK / Apel iz Policije: “Usporite kada se približavate pješačkom prijelazu!”
Jučer, 09. siječnja u 18,10 sati u Zadru, u Ulici Benka Benkovića dogodila se prometna nesreća u kojoj je teško ozlijeđena pješakinja.
Prema rezultatima očevida, prometna nesreća se dogodila kada je 24-godišnji hrvatski državljanin upravljao automobilom zadarskih registarskih oznaka te se pješačkom prijelazu nije približavao sigurnosnom brzinom tako da ne ugrožava pješake, odnosno da može zaustaviti svoje vozilo kako bi propustio pješake, uslijed čega prednjim dijelom vozila udara u pješakinju koja je stupila na obilježeni pješački prijelaz.
Zbog zadobivenih ozljeda, ozlijeđena pješakinja u dobi od 18 godina, prevezena je vozilom Hitne medicinske pomoći u Opću bolnicu Zadar, gdje su joj utvrđene teške tjelesne ozljede.
U odnosu na prometnu nesreću, u tijeku je kriminalističko istraživanje zbog kaznenog djela Izazivanje prometne nesreće u cestovnom prometu.
Kako bi se povećala sigurnost pješaka, kao jedne od najugroženijih skupina sudionika u prometu, Policijska uprava zadarska apelira na vozače da povećaju oprez i uvažavaju pješake u prometu:
- Usporite vozila kada se približavate pješačkom prijelazu zbog propuštanja pješaka koji prelaze kolnik!
- Zaustavite vozilo ispred pješačkog prijelaza kada su pješaci djeca, stare i iznemogle osobe, slijepe osobe ili druge osobe s invaliditetom i kad tek stupaju na pješački prijelaz!
- Ne parkirajte vozilo na nogostupu, u raskrižju i na pješakom prijelazu!
Ujedno podsjećamo pješake da i za njih vrijede određeni prometni propisi, kojih se trebaju pridržavati kako bi povećali svoju, ali i sigurnost ostalih sudionika u prometu:
- Koristite nogostup ili drugu površinu za kretanje pješaka, a u slučajevima kada nema nogostupa, hodajte što bliže rubu kolnika!
- Ako se krećete u skupini, hodajte jedan iza drugoga!
- Ako se krećete kolnikom na javnoj cesti izvan naselja, hodajte uz lijevi rub kolnika u smjeru kretanja, a noću i danju u slučajevima smanjene vidljivosti, budite osvijetljeni ili označeni reflektirajućim materijalom!
- Pješački prijelaz koristite uvijek kad nije udaljen od vas više od 50 metara u naselju ili više od 100 metara izvan naselja!
- Kada na cesti nema pješačkog prijelaza, prijeđite kolnik najkraćim putem, i to tako da ne ometate promet vozila!
ZADAR / ŽUPANIJA
SNIJEG, MAGLA, POLEDICA… Iz HAK-a upozoravaju: “Provjerite meteorološke uvjete prije polaska na put!”
Zbog promjenjivih meteoroloških uvjeta prije polaska na put informirajte se o stanju u prometu na internetskim stranicama ili aplikaciji Hrvatskog autokluba (informacije su dostupne u realnom vremenu kada nastupe promjene za pojedine skupine vozila o čemu odlučuju nadležne cestarske službe u RH) i provjerite meteorološke uvjete na internetskim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda, stoji u priopćenju iz HAK-a.
Kolnici su mjestimice mokri ili vlažni i skliski. Snijeg ili susnježica mjestimice padaju u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj, Slavoniji te Gorskom kotaru. Ponegdje ima i magle. Zbog niskih temperatura na cestama u unutrašnjosti moguća je poledica, osobito na mostovima i nadvožnjacima. Pojačan je promet na gradskim cestama i obilaznicama. Vozačima savjetujemo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama, dodaju iz HAK-a.
Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama te za vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu na cestama u Lici i dijelu Zadarske županije:
DC218 Užljebić-Donji Lapac (na dionici Donji Lapac-Bjelopolje vozi se jednim trakom);
ŽC5217 Bruvno-Mazin-Dobroselo-Donji Lapac;
na svim lokalnim i županijskim cestama na području Ličko-senjske županije.
ZADAR / ŽUPANIJA
Zadarska policija upozorila roditelje: Ako dobijete ovu poruku, javite se svom djetetu
Policijska uprava zadarska istražuje slučaj prijevare, kojom je 58-godišnjakinja oštećena za nekoliko tisuća eura.
Oštećena je u srijedu primila SMS poruku sa sadržajem kao da joj se obraća kći te je otvorila primljenu poveznicu, koja ju je vodila u nastavak komunikacije u aplikaciji za razmjenu poruka. U cilju pribavljanja protupravne materijalne koristi, nepoznati počinitelj prevario je ženu i naveo je na plaćanje. 58-godišnjakinja je uplatila nekoliko tisuća eura, misleći da tako pomaže svojoj kćeri.
“Upozoravamo građane da ukoliko prime ovakvu ili sličnu SMS poruku, nikako ne odgovaraju na nju niti slijede poveznicu i uplaćuju novac ili šalju kodove vrijednosnih bonova. Naime, riječ je o obliku prijevare te preporučamo građanima da ako dobiju takvu poruku, prvo stupe u kontakt sa svojim djetetom koje navodno traži pomoć kako bi provjerili istinitost informacije prije uplaćivanja novca”, navode iz policije.
Što je smishing?
Smishing je napad društvenog inženjeringa odnosno “kampanja” pripremnih radnji radi počinjenja kaznenog djela Prijevara iz članka 236. Kaznenog zakona Republike Hrvatske s ciljem krađe osobnih, financijskih ili sigurnosnih podataka. Smishing je kombinacija SMS i Phishing krađe identiteta.
Smishing prijevara provodi se na način da prevaranti, počinitelji kibernetičkog kriminaliteta pokušavaju u zabludu dovesti građane slanjem lažnih SMS poruka u kojima se nalazi poveznica (link) koja vodi prema zlonamjernom softveru.
U SMS poruci koju građani zaprime, obično se od njih traži da pritisnu, odnosno aktiviraju poveznicu koja će ih usmjeriti na lažnu internetsku stranicu i/ili pristup lažnom obrascu u koje trebaju unijeti osobne, financijske ili sigurnosne podatke te na taj način postanu žrtve prijevare, a prevarantima otkriju osjetljive i privatne podatke što je njihov glavni cilj.
Počinitelji kontaktiraju građane, ne samo u Hrvatskoj, već i u drugim zemljama Europe i šire. Pokušavaju doći do njihovih podataka s bankovnih kartica i slično ili traže način da putem aplikacija kojima se mogu spojiti na daljinu uređaju žrtve i doći do mobilnog ili Internet bankarstva ili navesti samu “žrtvu” da slijedi njihove upute kako bi došli u mogućnost raspolaganja s njezinim novčanim sredstvima, koji se nakon toga distribuiraju na bankovne i druge račune u inozemstvu, vrlo često se radi o računima otvorenim u “trećim zemljama”.
Savjeti što učiniti kada primite smishing poruku
Policija je objavila i savjete što učiniti kada primite smishing poruku: obrišite poruke, ne odgovarajte na poruke, nemojte pritiskati poveznice, otvarati i pregledavati slike ili privitke, ne dijelite osobne, financijske ili sigurnosne podatke.
Ako smatrate da ste postali žrtva krađe identiteta SMS porukom ili ako ste otkrili osjetljive podatke (poput PIN-a, broja kreditne kartice, OIB-a i drugo), odmah to prijavite banci, a onda i policiji.
-
Hrvatska4 dana prije
KRAJ BOŽIĆNIH BLAGDANA / Danas slavimo blagdan Sveta tri kralja ili Bogojavljenje
-
Svijet5 dana prije
Zemlji prijeti svemirski otpad: Što je Kesslerov sindrom i zašto ga se bojimo
-
Hrvatska5 dana prije
Hoće li se A1 preimenovati u Autocestu kralja Tomislava?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
NA POMOLU NOVA PROMJENA VREMENA / Od petka pad temperature, bura i snijeg